Nuo ko pradėti norint įsirengti alpinariumą?

Paskelbė admin 2020-04-18 0 Komentaras (-ai)

Galvodami kaip įsirengti savo namų aplinką dažniausiai būsimame sode įsivaizduojame žaliuojančius krūmus ir įvairiaspalves gėles, tačiau jei nusprendėte įsirengti alpinariumą, reikia apgalvoti ne tik apželdinimą, bet ir būsimą akmenų kompoziciją. Su Jumis dalinamės idėjomis ir svarbiausiais patarimais nuo ko pradėti norint savo kieme įsirengti akmenų sodą.


Kuo alpinariumas skiriasi nuo įprasto mums puikiai pažįstamo gėlių sodo?

Alpinariume pagrindinis dėmesys pirmiausia skiriamas akmenų kompozicijai, o gėlės ir krūmai tampa akcentu. Akmenys kaip ir augalai, būna įvairių formų, spalvų ir faktūrų. Nuspręsti kokių dydžių ir spalvų akmenys bus Jūsų alpinariume reikėtų vos tik pradėjus planuoti visą namų aplinką, taip sukursite estetišką ir jaukų sodą, derantį prie Jūsų namų ir kitų kieme būsimų ar esamų elementų.

Viena puikiausių akmenų sodo savybių yra ta, kad akmuo yra visiškai atsparus aplinkos poveikiui, jis yra ilgaamžis ir nekeičia savo išvaizdos. Todėl suplanavus alpinariumą jo grožiu galėsite džiaugtis daugelį metų. Taip pat svarbu, kad alpinariumu galima grožėtis visais metų laikais.

Planuojant įrengimo darbus svarbu numatyti kokio rezultato norite. Jei norite savo kieme įsirengti Japoniško stiliaus alpinariumą, jame prie akmenų kompozicijų dažnai montuojami vandens įrenginiai - fontanai ar dirbtiniai stovinčio vandens telkiniai, ypač dažnai naudojamos sąmanos, smėlis, taip siekiant sukurti kuo natūralesnio sodo vaizdą.


Akmenukui kiemui, akmenukai gėlynui


Akmenų sodo funkcija 

Alpinariumo funkcija visais laikais buvo sukurti ramią, natūralią ir estetišką erdvę, kurioje galima medituoti, ilsėtis ir gerėtis mus supančia aplinka. Toks sodas praturtina kiemą, įneša naujų formų ir spalvų, tačiau alpinariumas turi ir kitą, praktiškesnę funkciją. Akmenų sodas puikiai apsaugo antžemines augalų dalis nuo tiesioginių saulės spindulių, taip pat apsaugo nuo stiprių vėjų ir kito aplinkos poveikio. Akmenys puikiai sulaiko drėgmę dirvožemyje, todėl augalams niekada nepritruks vandens. Iš akmenų suformuotas sodas nereikalauja jokios specialios priežiūros, jame galima pasodinti nereiklius augalus ir toks sodas nesukels jokių papildomų rūpesčių.


Kokie augalai tinka alpinariumui?

Renkantis augalus tinkančius alpinariumui galima rinktis tiek daugiamečius, tiek vienmečius augalus. Akmenų sodams labiausiai tinka žemi augalai, kurie neužgožia akmenų kompozicijos, tam puikiai tinka sukulentai, šilokai, gvazdikai ir pan. Taip pat puikiai atrodo šliaužiantys bei varpiniai augalai. Svarbu neužmiršti spygliuočių, nes šie žaliuoja ištisus metus, todėl alpinariumu galėsite džiaugtis ne tik šiltuoju metų laiku. Planuojant želdinių pasirinkimą, pirmiausią patartina nuspręsti aukščiausių augalų ir spygliuočių vietas ir tik vėliau planuoti kitų, žemesnių augalų vietas.


Alpinariumas, kiemo gėlynas, akmuo kiemui

Akmenys ir apšvietimas

Bene svarbiausia alpinariumo kūrimo taisyklė - dydžių kontrastas tarp akmenų, bet tuo pačiu reikia išlaikyti pusiausvyrą bendroje kompozicijoje. Jei jums patinka modernus stilius, akmenų sodui galite rinktis vienodesnių dydžių akmenų grupes, o didesnius dekoratyvinius akmenis naudoti tik kaip alpinariumo akcentus. Dideli akmenys padaro alpinariumą unikalų ir įdomų, tam puikiai tinka dolomitas, granitas ar natūralūs lauko rieduliai.

Kadangi alpinariumas – tai sodas, kuriuo galima džiaugtis ištisus metus, verta pagalvoti ir apie kitus, įspūdį sustiprinančius akmenų sodo elementus. Alpinariumuose įspūdingai atrodo tinkamai suplanuotas apšvietimas, jis išryškina sodo privalumus tamsiuoju paros metu, suteikia išskirtinumo ir jaukumo. Toks alpinariumas pavers Jūsų kiemą tikra ramybės oaze.

 

Teksto autorės:
Stilingasbūstas.lt

www.stilingasbustas.lt