Kaip paruošti žolę žiemai?

Paskelbė seo 2021-12-23 0 Komentaras (-ai)

Kai ateina ruduo ir prisiartina žiema, pats laikas pasirūpinti sodo veja, kad ji ir kitais metais gražiai atrodytų bei teiktų visiems džiaugsmą. Tie, kurie tvirtina, jog rudenį nebegalima tręšti žolės, sako netiesą. Tik reikia žinoti, iki kada tai galima daryti, o rūpintis prie namų valdų esančia veja niekada nėra vėlu.


Kokiomis trąšomis rudenį tręšiama veja?

 


Rudenį nepatariama vejos tręšti azotinėmis trąšomis, nes jos skatina spartų vejos augimą, dėlto ataugusiai žolei būtų sunku ištverti žiemą. Tačiau patręšus veją fosforinėmis trąšomis, jai tai išeitų į naudą, nes ši medžiaga padeda šaknims sutvirtėti ir garantuoja, jog veja tikrai puikiai peržiemos. Tai rekomenduojama padaryti iki spalio mėnesio vidurio.

Trąšos vejai rudenį turi būti ilgo veikimo produktas, į jų sudėtį turėtų įeiti pakankamas kiekis kalio. Ši medžiaga, kaip ir fosforas, gerina šaknų augimą ir garantuoja vejos atsparumą galimiems šalčiams. Prieš perkant trąšas vejai, būtina atidžiai įsiskaityti į ant pakuotės esančią informaciją, kurioje nurodoma, kokios tai rūšies trąšos, kam skirtos – rudens ar pavasario sezonui. Taip pat patariama pirkti trąšas su mikroelementais, kurie augalams padeda įsisavinti fosforą ir kalį. 


Kodėl  negalima susivėlinti rudenį tręšti veją?


Jeigu veja bus patręšta per vėlai, dirvožemis nespės įsisavinti trąšų. Tačiau jei tai padarysite laiku, nors žolės augimas ir bus sustojęs, jos šaknys vis tiek įsisavins trąšas, nes jos yra atsparesnės šalčiui ir gyvybingesnės už žolės stiebelius. Trąšos padės išlaikyti žolei savo spalvą, nes padidins chlorofilų kiekį, kuris sąlygos aktyvesnę fotosintezę, o ši garantuoja, jog ir toliau vyks maistingųjų medžiagų kaupimas, tai bus panaudota šaknų gyvybingumui išlaikyti ir neleis augalui kęsti šaltį.


Ką dar reikėtų atlikti, kad veja atsigautų prieš ilgą žiemos sezoną?


Kadangi ant augančios vejos per ilgą laiką susikaupia įvairių nuokritų sluoksnis, užsikloja samanos, rudenį siūloma veją supjaustyti ruoželiais, nuo jos paviršiaus pašalinti ten susidariusį augalų atliekų perteklių, samanas. Ši priemonė vejai suteiks galimybę prieš žiemą gauti ne tik daugiau deguonies, bet ir šviesos, kas palaikys jos tvirtumą. Itin svarbu veją išgelbėti nuo šlapių nukritusių lapų luobo, kuris kelia tiesioginį pavojų vejai ir sunkina jos peržiemojimą.

Jokiu būdu negalima žiemai palikti nudžiūvusią vejos žolę, nes jos stagaruose įsikūrę įvairiausių ligų sukėlėjai, tarp jų ir pelėsis. Be to, sudžiūvusi žolė visiškai neapsaugo vejos šaknų nuo žiemos šalčio, todėl ją būtina pašalinti.


Ką reikia suspėti padaryti iki pirmojo sniego?


Iki pradedant snigti verta ne tik pašalinti ant vejos nukritusius lapus, bet ir pasirūpinti, kad žolė nebūtų nupjauta per žemai, nes jos šaknų gylis yra atvirkščiai proporcingas likusio stiebelio aukščiui. Tad kuo ilgesnis liks stiebelis, tuo giliau įsitvirtins šaknys. Kita vertus, reikia laikytis pusiausvyros, nes jeigu prieš snigimą žolė smarkiau ūgtelės, tada gali kilti pelėsio įsimetimo grėsmė.